IT-Matchmaker
CZ
MENU
Jste zde:

Typy ERP výběru

Rozsah a intenzita, se kterou mohou být zpracovávány úlohy výběru ERP , jsou praxi mezi jednotlivými projekty velmi odlišné. Na základě druhu investičního rozhodnutí můžeme definovat následující typy výběru:

Rozhodnutí strategické nebo z golfového hřiště

GolfplatzentscheidungPředevším u středně velkých rodinných firem probíhá výběr ERP systému bez velké přípravy na základě doporučení a osobních vztahů. Rozhodující je při tom, vedle získaných referencí, především osobní vztah a důvěra mezi vedením firmy a ERP dodavatelem. Ve vybraných případech se výběr ERP systému redukuje na několik málo rozhovorů, na základě kterých je uzavřena smlouva o dodávce hrubě specifikovaného softwaru a o jeho podpoře. Definice požadavků a specifikace úprav vzniká obvykle až ve fázi implementace, přičemž dodavatel v tomto případě většinou přebírá jako specialista vedoucí úlohu.

Volný výběr

Ve středních nebo větších podnicích je výběr ERP systému často delegován na vybrabé odborné útvary, nebo přímo na jednotlivé osoby. V zájmu co možná nejlepšího výsledku sondují osoby zodpovědné za projekt intenzinvě trh ERP systémů. Získávají při tom, např. na základě návštěv veletrhů, konferencí a prezentací dodavatelů, relativně široký přehled o dodavatelích působících na trhu, stejně jako o jejich řešeních. Na základě svého subjektivního dojmu omezí okruh kandidátů a vedení společnosti doporučí vybraného dodavatele. I v tomto případě vzniká detailní specifikace softwaru vetšinu až během imlementace..

Kalkulované rozhodnutí

Kalkulierte Entscheidung bei der Software AuswahlS přístupem typu „kalkulovaného rozhodnutí" ve smyslu klasického investičního projektu se setkáváme většinou u středně velkých a větších firem. Motivací pro tento přístup je zpravidla potřeba odpovídající způsobem odůvodnit investiční požadavek zodpovědným osobám (např. vedení společnosti, představenstvu, akcionářům apod.). Další motivací pro tento přístup mohou být např. špatné zkušenosti s dřívějšími softwarovými projekty, nebo fenomén soupeřících frakcí s odlišnými představami .

Při „kalkulovaném rozhodnutí" jsou výše jmenované úlohy výběru ERP systému obvykle zpracovávány relativně systematicky. Ve vybraných případech se také projekt výběru stává monumentální akcí, kdy jsou celé skříně zaplněny procesní dokumentací a členové týmu mají vzrušující příležitost shlédnou deset až dvacet prezentací dodavatelů. Výsledná smlouva může mít potom i více než 1000 stran. V tomto případě se z výběru ERP systému stává spíše „akademické cvičení" než smysluplně provedený investiční projekt.

V praxi ERP výběrů se obvykle setkáváme s kombinací uvedených přístupů. Není výjimkou, že si zákazník metodou pokus-omyl postupně  vyzkouší tyto přístupy všechny, např. od „strategického rozhodnutí", přes „volný výběr", až po „kalkulované rozhodnutí. V tomto případě podléhá výběr ERP systému učící křivce, která sice většinou zaručuje nárust kompetencí v této oblasti, je ale většinou velice draze zaplacená.

Zkuste to s IT-Matchmakerem

Chcete snadno a rychle najít nejlepší softwarové řešení pro Vaší společnost?

Zaregistrujte se zdarma a během několika kliknutí jste u cíle!

Registrovat

Kontakt

Máte dotazy, nebo potřebujete pomoc?
Kontaktujte nás!


Kontakt

IT-Matchmaking
Profesionální výběr
Předlohy specifikací
Výběrové řízení
Služby
Jak to funguje
Ceny a podmínky
Umístit software
ERP Software
To-Do při výběru ERP systému
Typy výběru ERP
ERP Audit
O nás
Naše mise
Profil služeb